Jak zachowywać się w obecności fursuitera

Zachowanie się w obecności fursuiterów.

Futerkon będzie okazją do poznania i przebywania w towarzystwie fursuiterów. I choć dla tych, którzy się przebierają, te informacje są oczywiste, o tyle dla tych, co nie mieli na sobie stroju swojej fursony, mogą okazać się bardzo przydatne.

1. Zwracaj uwagę na fursuitera, bo on może Cię po prostu nie widzieć
Futrzaste głowy wyglądają niesamowicie, jednak bardzo ograniczają widoczność. Pole widzenia jest ograniczone przez maskę, futro i gąbkę, zostawiając fursuiterowi mniej więcej 10% tego, co widzi bez głowy. Zbliżenie się do fursuitera od tyłu czy boku zaowocuje tym, że ten nie będzie miał żadnej szansy cię zauważyć – w miarę możliwości ostrzeż fursuitera przed niebezpieczeństwem, zderzeniem z kimś lub czymś lub wdepnięciem w rozlane piwo. Ograniczenie widoczności również może powodować pewien dyskomfort psychiczny, tak więc upewnij się, że twój cel nie ma nic przeciwko przytuleniu się.

2. W fursuicie jest naprawdę gorąco.
Pamiętaj, że futrzaste kostiumy nie oddychają. Całe ciepło fursuitera zamknięte jest tuż przy nim, tworząc coś w rodzaju sauny. Temperatura wewnątrz głowy, nawet w klimatyzowanym pomieszczeniu, w ciągu kilku minut przekracza 40 stopni Celsjusza, a pot leje się strumieniami. Weź to pod uwagę, gdy fursuiter będzie prawie wybiegał z sali, a w razie potrzeby – przynieś wodę, odprowadź na świeże powietrze. W przypadkach omdleń – zawołaj pomoc i nigdy nie próbuj samodzielnie ściągać głowy.

3. Pamiętaj o wartości fursuita.
Wielu fursuiterów wydało bardzo dużo pieniędzy na swój strój, bądź poświęciło mu bardzo dużo czasu, zszywając wszystkie kawałki razem. Uszanuj zainwestowaną pracę, nawet jeśli nie podzielasz zachwytu fursiutera nad jego suitem. Zachowaj podstawowe zasady savoir vivre krytykując strój, nie traktuj futra jak szmaty czy ręcznika.

Ponadto, pamiętaj, że sztuczne futro jest bardzo specyficznym materiałem i nie lubi prania czy zginania. Weź to pod uwagę, gdy będziesz chciał je dotknąć, pogłaskać czy podrapać. Nie składaj leżącego kostiumu (być może się wietrzy), nie drap i nie czochraj futra (sztuczne futro nie odrośnie, jeśli przypadkiem wyrwiesz lub splączesz kępkę), a przed głaskaniem upewnij się, że twoje dłonie są czyste (co może nie zawsze mieć miejsce na wolnym powietrzu) i nie zostawią śladów.

4. Kolejki
Nie zakładamy, że ktoś przyjdzie na obiad czy grilla w fursuicie, ale gdyby jednak taka sytuacja miała miejsce, to zarówno tam, jak i w każdej innej kolejce – ustąp miejsca fursuiterowi. Nie chodzi tu o gwiazdorstwo, ale stanie w kolejce z kilkoma kilogramami futra na ciele jest naprawdę niemiłe.

5. Pamiętaj, że pod głową jest również człowiek, każdy jest inny.
To, że jeden fursuiter nie ma nic przeciwko przytulaniu, nie znaczy, że inny również nie będzie protestował, a inny będzie się czuł komfortowo tylko przytulając znajomych. Niektórzy będą nieśmiali, inni bardzo bezpośredni, niektórzy zmęczą się szybciej, inni wolniej. Jeszcze inny może mieć gorszy humor. Pamiętaj o tym i uszanuj decyzję fursuitera, nawet, jeśli nie jest tą, którą oczekiwałeś.